Správce souborů X-plore není třeba představovat. Už na Symbianu to byla špička ve správě souborů. Pojďme se podívat na tohoto správce souborů, který již v základu umí velice pěkné kousky bez nutnosti instalace doplňků.
Běžnému uživateli interní správce souborů postačí, ale co kdybych Vám řekl, že existuje i mnohem lepší? V záplavě správců souborů je pár appek, které jaksi vynikají a X-plore od našich bratrů Slováků je jedna z nich. Kromě práce se soubory typu mazání, kopírování nebo přesouvání nabízí X-plore řadu vychytávek.
Prostředí X-plore
X-plore vždy vynikalo příjemným vzhledem.
Po vzhledové a funkční stránce velice oceňuji 2 okna, ve kterých můžete nezávisle procházet složky. Rovněž lze jedním klikem otevřít stejnou složku ve druhém okně. Tato funkce je k nezaplacení.
X-plore rovněž může přistupovat do složek systému, stačí mít root a povolit v nastavení appky.
Oceníte i několik způsobů řazení souborů. Možností je hned několik. Podle velikosti, jména, přípony souboru a podle data (straší nebo novější).
Pokročilejší uživatelé jistě nadchne možnost otevřít instalační soubor .apk jako .ZIP a určitě využijí i HEX editor.
Další skvělá vlastnost je zobrazování skrytých souborů a složek.
Hledání souborů podle jména nebo typu souboru je standart.
Hlavní Funkce
- Přístup ke cloud diskům
- Kopírování / přesouvání souborů
- Mazání
- Vytváření složek, textových souborů a .zip archivů
- Volbou sdílet můžete vybraný soubor poslat přes bluetooth, mailem, nebo jej otevřít v jiné aplikaci
- Přizpůsobitelný panel nástrojů
- Upravovat práva souborů (čtení, zápis,…)
- Správce aplikací s možností odinstalace appek
- Rychlý přístup k oblíbeným složkám





X-plore a multimédia
X-plore má vlastní prohlížeče multimédií pro videa, obrázky, hudbu a textové soubory. Obrázky umí zvětšovat, hudbu a videa přetáčet. Textové soubory umí jak vytvářet, tak prohlížet a editovat.
X-plore zvládá kopírování souborů z .rar, .zip a .7zip archivů. Rovněž vytváří .zip archivy. Takže ve většině případů nebudete potřebovat žádnou další apkku na rozbalování například příloh e-mailů.
Práce s internetem
Pracuje s cloudem – tedy úložištěm na internetu. Stačí se jen přihlásit a můžete kopírovat soubory do/z cloudu.
Zvládá SSH a FTP připojení.
Podporované servery pro cloud:
Disk Google
Dropbox
Box.net
Mega.co.nz
OneDrive
WebDAV
Yandex.disk
MediaFire
SugarSync
Dump Truck
Picasa alba
Copy.com
Tím ovšem nekončíme, neboť co se „online“ možností týče, bonbónky si nechávám záměrně na konec .
X-plore můžet procházet jiná zařízení připojená do wifi. Díky tomu a funkci SMB můžete v PC přehrávat multimediální soubory, kopírovat data a podobně. To nahradí USB kabel pro připojení zařízení k PC. Stačí v něm zapnout „Sdílení souborů přes WiFi„. Následně do prohlížeče zadat IP adresu. Ta se Vám zobrazí, jakmile tuto funkci zapnete. Pro přenášení dat mezi PC a telefonem tedy nebudete potřebovat žádné další programy v PC a ani appky v telefonu.
DLNA – v poslední verzi přibyla podpora DLNA, to jistě potěší multimediální nadšence .

KOŠ – X-plore podporuje odpadkový koš. Takže již žádné nenávratné smazání souborů. Appka se zeptá, zda chcete při mazání použít koš a tato volba je předem zaškrtnuta. Pro zobrazení koše v X-plore je nutné zapnou „Zobrazit skryté soubory“.
Send Anywher – slouží k přenosu souborů mezi nejrůznějšími zařízeními. Tato funkce má v obchodě vlastní oficiální aplikaci. O principu fungování si můžete přečíst přímo u ní. V kostce – jde o sdílení souborů pomocí P2P (torrent). Toto sdílení mi ale připadá dosti nemotorné a musím vyvrátit tvrzení o snadném používání. V X-plore je odeslání souborů docela alchymie a po této zkušenosti oficiální appku zkoušet nehodlám. Svaté Dukto!
Navíc použití „vyžaduje“ aplikaci BARCODE SCANER (pokud nechcete psát několikamístný bezpečnostní kód a chcete jej nasnímat) a ta se mi docela líbí. Zdá se to být pokročilejší čtečka kódů (QR, čárové,….), dokáže QR kódy vytvářet. Například vytvoří kód Vašeho kontaktu a zobrazí jej na displeji. Druhé zařízení kód přečte a ihned jej může uložit.
Doplnění 27.4. 2017
Problém s oprávněním
Na novějších verzí Androidu vyžaduje X-Plore udělení oprávnění pro práci s SD kartou.
Pokud tato oprávnění nemá, není appka schopna na kartu zapisovat, měnit názvy souborů a podobně.
Povolení je hračka, protože se X-Plore samo na tato práva dotáže. Co budete muset udělat vy? Nic složitého, prostě dialog potvrdíte, následně najedete na kořen karty a potvrdíte výběr. Tento postup se aplikuje pouze jednou. Celé to vypadá takto:


*Kořen karty – jde o kartu jako takovou. Pro pochopení – pokud v PC otevřete TENTO POČÍTAČ a otevřete disk C – tak jste na koření disku. Jakmile otevřete libovolnou složku, tak se nacházíte mimo kořen. To samé platí pro paměťové karty.
Naše hodnocení
- Vzhled
- Funkce (multimediální + síťové)
- 2 panely
- Přehlednost
- Nic mě nenapadá

Výrobce: Lonely Cat Games
Verze Android: 2.3 a vyšší
Hardwarové požadavky: …
Cena aplikace: Zdarma/ odemčení všech funkcí minitransakcí v apikaci
Odkaz na Google Play: X-plore File Manager