FAQ

Android slovníček pojmů

„Odborné pojmy“ ve článcích… Aneb když nevíte co je to Cache, co je to Dalvik Cache a tak dále….

Android – Je operační systém telefonů a tabletů na bázi linuxu.

ADB – Složí ke komunikaci pomocí příkazového řádku (emulátor terminálu). Linuxáci znají pod názvem terminál, ve Windows jste možná viděli pod názvem „Příkazový řádek“.

Android ART – Jde o „náhradu“ systému Dalvik. Dostupné od Androidu 4.4. a Android 5 již funguje pouze s ART.
Rozdíl proti Dalviku je takový, že se do sebe ART zapisuje kódy aplikací již při samotné instalaci. Výsledek je rychlejší start aplikací.

Bootloader – Prográmek, který je zodpovědný za správný start systému. V podstatě při zapnutí navede do RAM paměti systém.

Cache – Můžete se setkat s českým termínem „Mezipaměť „. Cache je místo v úložišti, které slouží jako odkládací prostor pro appky.
Měla by sloužit pro rychlejší načítání.

Dalvik – Virtuální systém běžící v Androidu. Jeho úkolem je spouští souborů ve formátu DEX. Funguje takto: Dalvik při spouštění appky nejprve načte její  kód, ten následně přeloží do zdrojového kódu a teprve poté dojde ke spuštění aplikace.

Dalvik Cache – Jde o mezipaměť  systému Dalvik, která obsahuje všechny aplikace v zařízení. A to ve formě, která umožňuje jejich rychlejší spouštění a rychlejší práci.

Kernel – Tzv. JÁDRO systému. Stará se o spolupráci s mezi Software a Hardwarem

Odex a Deodex – Odex soubory jsou soubory aplikací. Jsou umístěny v systémové složce. Slouží k optimalizaci aplikací, převážně k rychlejšímu spouštění aplikací. Deodex je pravý opak. Aplikace bez odexu se spouštějí pomaleji. ODEX a DEODEX mají pár dalších vlastností, ale laikovi je to fuk laugh .

OverClock – Jde o taktování procesoru v zařízení s Androidem.

Predikce – toto slovo lze přeložit jako odhadování textu. Jde o předpovídají schopnost klávesnice. Klávesnice Vám nabízí vhodná slova a to vzhledem k několika parametrům. Dobrá klávesnice by měla nabízet slova podle stisknutého písmene, předchozího slova, frekvence používaných slov a podobně.

Rootovací pojmy

Co je to Flash telefonu, nebo flash zipu? Zde uvedu několik nejpoužívanějších pojmů.

Boot Loop – jde o neschopnost naběhnutí systému. Zařízení se zapne a ihned se restartuje. To se děje pořád dokola.

CWM (ClockworkMod) a TWRP – rozšíření možností nástrojů recovery pro flešování ROM a instalaci módů. Většinou je to první cesta k rootu.

Flashování Flash je proces, při kterém dojde buď k přehrání systému, nebo doinstalace nějaké nové aplikaci, či funkce. Záleží na to, co flashujete. Provádí se v tzv. Recovery módu telefonu. Během tohoto procesu je systém vypnutý, díky tomu lze pomocí flashe v telefonu/tabletu přepisovat systémové soubory.

Recovery – V překladu OŽIVENÍ/OBNOVENÍ. Standardně lze pomocí Recovery obnovit zařízení do stavu, kdy bylo poprvé zapnuto. Ovšem, když nahradíte standardní Recovery za CWM nebo TWRP, leze provádět i jiné kousky. Například instalovat celý systém Android, čistit veškeré paměti jako Dalvik Cahe/Cache, flashovat různá vylepšení systému, nebo také vytvořit zálohu ROM včetně aplikací a dokonce i nastavení. V podstatě se vytvoří přesná kopie systému Android.
Nahrazení standardního Recovery módu je také mnohdy cesta k rootu zařízení. Prostě se do zařízení nainstaluje CWM nebo TWRP a následně se jejich pomocí flashne SuperSU.

Verze Androidu – vývoj systému Android

Seznam verzí systému Android

Jakou verzi Androidu vlastně ve svém zařízení máte?

1.5 Android Cupcake – tento systém byl uvolněn 30. dubna 2009

1.6 Android Donut – uvolněný 15. září 2009

2.0/2.1 Android Eclair – spatřil světlo světa 26. října 2009

2.2  Android Froyo – 20. května 2010 byla představena tato verze

2.3/2.4 Android Gingerbread – 6. prosince 2010

3.0/3.1/3.2 Android Honeycomb – vylezl na svět 22. února 2011

4.0–4.0.4 Android Ice Cream Sandwic – byl uveden 19. října 2011

4.1/4.2/4.3 Android Jelly Bean – Byl představen 9. července 2012

4.4 Android KitKat – představen byl 3. září 2013

5.0 Android Lollipop – byl představen 25. června 2014 

5.1 Android Lollipop – uveden byl  9. března 2015

Android 6 Marshmallow – dostupný od 5. října 2015

Android 7  Nougat ( později také 7.1.1 a 7.1.2) – první vydání proběhlo koncem srpna 2016

Android 8 Oreo (existuje i verze 8.1) – byl veřejně uvolněn 21. srpna 2017

Android 9.0 Pie –  6. srpna 2018

Android 10 –  první betaverze Androidu 10 byla vydána v březnu 2019

Pár pojmů pro navigační appky

GPS – „Global Positioning System“  – původně Americký vojenský globální družicový polohový systém. Umožňuje určit polohu a přesný čas kdekoliv na Zemi s přesností do několika metrů.

AGPS – Asistovaná GPS. Slouží k rychlejšímu nalezení Vaší polohy a to pomocí stažení informací o poloze satelitů.

Interní GPS – GPS čip zabudovaný v telefonu/tabletu.

Externí GPS – Jde o krabičku s GPS zařízením. S telefony/tablety se propojuje pomocí Bluetooth. Obecně vzato, platí nepsané pravidlo, že externí GPS moduly mají stabilnější signál.

Geocaching – Hra založená na principu hledání „pokladů“. Poloha pokladu je zveřejněna na internetu a to ve formě GPS souřadnic.

Glonass – Jde o systém GPS v ruské režii. Již dnes je běžná podpora tohoto družicového systému v některých telefone/tabletech.

Navigační systém Galileo – plánovaný evropský globální družicový polohový systém. Jde v podstatě o konkurenci amerického GPS systému. Tento systém by měl fungovat v roce 2018 a již nyní se mluví o vyšší přesnosti.

Offline navigace – navigace, která pro svůj chod nepotřebuje připojení k internetu.

Online navigace – tyto navigace naopak pro svou funkčnost připojení k internetu potřebují.

Ostatní možnosti určení polohy – pouze pro zajímavost uvedu fakt, že přibližná poloha může být určena podle tzv. „GSM buněk„. Hodně zjednodušeně to leze vysvětlit tak, že je poloha určena podle vzdálenosti telefonu od vysílače mobilního signálu. Případně podle průsečíku mezi více vysílači.

Další možnost určení polohy je pomocí internetu. Tedy podle vysílačů wifi (opět zjednodušeně řečeno)
Věříte, že jsem viděl mobilní navigaci využívající právě toto řešení? Prostě určovala polohu pomocí wifin ve Vašem dosahu.
Já vím, že existuje rozsáhlejší popis a to hlavně o GSM buňkách, ale to bych hodně odbočoval…

Multimediální FAQ

EXIF – Jde o metadata digitálních fotografií. Obsahují nejrůznější informace o fotografií. Datum a čas pořízení, nastavení fotoaparátu (clona, expozice), technické informace o fotoaparátu (model, …), GPS souřadnice místa pořízení (pokud je to v nastavení fotoaparátu povoleno) a další informace.

Internetové zkratky

Cache – do této dočasné paměti si prohlížeče ukládají části navštívených stránek. Při opětovné návštěvě se fragmenty dané stránky načítají z této mezipaměti a to výrazně ovlivňuje rychlost načtení stránky.

Cloudové úložiště (cloud) – V souvislosti s Androidem jde nejčastěji o tzv. síťové úložiště. To slouží k nahrávání a synchronizaci  nejrůznějších souborů. Mezi nejčastěji používané patří Disk Google, Dropbox, Box a podobně.

Hotspot – jde o schopnost zařízení proměnit se ve vysílač Wi-Fi signálu. K tomuto je potřeba aktivní mobilní internet. Jak nastavit hotspot a jaké appky k tomu lze využít se dozvíte v tomto článku.

Pojmy kolem telefonů

Zde najdete vysvětlení pojmů týkajících se telefonů a tabletů.

Telefony s označením Android One

  • jde o garanci bezpečnostních aktualizací Androidu po dobu tří let
  • po dobu dvou let budete dostávat nové verze systému Android
  • další podstatná věc je fakt, že jde o čistý Android – zařízení by měla mít pouze jednu jedinou předinstalovanou aplikaci a to Obchod Play (+ základ jako je třeba kalkulačka a podobné funkce…)

Telefony s označením Android GO

Jde o odlehčenou verzi systému Android. Funguje na slabších telefonech a 512MB RAM.

Displej

Velikosti

Velkost uhlopříčky displeje je v palcích. Jeden palec je 2,54 cm.
Tabulka nejběžnějších velikostí:

4.5 palce

11.43 cm – nejmenší rozumná velikost

5 palců

12,7 cm  větší displej, ale stále se dobře drží

5.5 palců

13,97 cm kompromis mezi držením a velikostí/čitelností

6 palců

15,24‬ cm poměrně velký displej

6,5 palců

16,51 ‬‬cm – tzv. pádlo laugh

Rozlišení displeje

Jede o parametr, který udává, z kolika obrazových bodů (pixelů)  se skládá výsledný obraz.  Čím více pixelů displej má, tím je jemnější.

qHD – 540 x 960 pixelů (dnes už snad jen u opravdu levných telefonů)

HD – 720 x 1280 pixelů – dnešní standart u většiny levnějších zařízení

Full HD – 1920 x 1080 – telefony střední a vyšší třídy

4K – 2304 x 4096 – špičkové telefony

Jemnost displeje

Možní jste již někde viděli zkratu PPI – ta udává jemnost displeje. Obecně vzato platí, že čím vyšší PPI – tím lepší displej.

2,5D a 3D zaoblení

Jde o displej, který má zaoblené hrany. 2,5 D trochu méně oproti 3D. Tyto telefony mají lépe „sedět v ruce“. Jde spíše o estetiku než o funkčnost.

Ochrana skla

Existuje hned několik způsobů ochrany skla. Od flip pouzdra, nalepovací fólie a nalepovací tvrzená sklíčka. Někteří výrobci svá zařízení chrání poměrně slušně již v základu. Slyšel už někdo pojem „Gorilla Glass“? Tato krycí skla jsou vysoce odolná proti poškrábání, vrypům a prasknutí při pádu. S každou novou verzí (za slovy Gorilla Glass je vždy nějaké číslo) je sklo pevnější a užší. V současné době je běžné Gorilla Glass 5 a mluví se již o verzi 6.

Sdílení
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Vypněte prosím blokování reklamy

Web žije z reklamy. Prosím, vypněte si adblock.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock

Centrum nastavení ochrany osobních údajů