Navigace Sygic pro Android – nejlepší navigace

Za léta vývoje získala navigace Sygic velkou slávu. Doma se používala v době, kdy byla Nokia E90 ještě horkou novinkou. Pro Nokie to byla královna navigací. A musím uznat, že i jako navigace pro Android Sygic nezklamal. Pojďme se podívat na Sygic trochu blíže a podívat se na pár triků.

GPS navigace Sygic

Jde o offline navigaci, takže nepotřebuje připojení k internetu, zároveň má dosti podrobné mapy a to včetně podpory čísel popisných.
Když testuji navigace, zadám pokusnou adresu v jedné „hustě osídlené zatáčce“ o 4 domech a pokud ji navigace najde, tak její mapovou sadu považuji za dobrou (posílám pozdrav do Smrčenska smile ).
Lze ji rozšířit o neoficiální zábavnější hlasové pokyny. Pokud zvládáte angličtinu, můžete si stáhnout další hlasy.
Dále musím říci, že má širší možnosti nastavení, takže si hračičkové přijdou na své při detailním nastavování.
Existuje i verze Sygic Truck, takže ani řidiči větších automobilů nepřijdou zkrátka.
GPS navigace Sygic je zkrátka navigace bez kompromisů a její zaměření není pouze pro osobní automobily, ale i pro truckery a ocení ji určitě pěší cestovatelé.

Sygic v praxi

Jde o poměrně svižnou (na mém zařízení) a oku ladící navigaci, má velké možnosti plánování tras a díky mapám od společnosti TomTom vyniká přesností. Právě mapové podklady a fakt, že Sygic je projekt našich bratrů ze Slovenska, je záruka velmi kvalitní navigace, která je v našich končinách více než použitelná.

Já osobně vytýkám pouze chaoticky působící MENU appky, to se totiž v průběhu vývoje dosti změnilo a je to snad jedna mála změna k horšímu (můj názor). Také mám pocit, že nalezení satelitů trvá o trochu déle než třeba u navigace NaCesty. A sem tam jsem zaznamenal výpadek signálu, nebo si Sygic myslel, že jezdím polem/budovou. To ovšem nemusí být chybou Sygicu, ale  například GPS signálem, nebo může jít o „zablbnutí“ tabletu.

Za co se v Sygicu platí?

Určitě se neplatí za appku jako takovou a za mapy, ale v navigaci Sygic najdeme několik zpoplatněných položek.

Musím však říci, že nákup vyplatí, za jedny peníze dostanete plně funkční navigaci se spoustou funkcí a veškeré aktualizace budete moci provádět doživotně zdarma.

Když už jsme u placení, tak kompletní odemčení veškerých funkcí stojí 119.97 Euro. Ale nezoufejte, každou chvíli jsou slevové akce a díky nim můžete ušetřit i 70% z původní ceny. Já si Sygic koupil za 39.99 Euro a to je značný rozdíl.

Jestli si však nemůžete tolik utrácet a stačí Vám méně možností, můžete zvolit i levnější nákupy v aplikaci. Kompletní servis pro Evropu stojí 49.99 Euro a v akci jej lze pořídit za 19.99 Euro. Ta neobsahuje funkce HUD a Dashcam. Tyto 2 funkce si společně s dopravní službou můžete koupit později a to zcela samostatně, nebo si je nemusíte kupovat vůbec.

Já doporučuji koupit dražší variantu Evropy s přítomností funkcí HUD a Dashcam, to je zlatá střední cesta a obsahuje vše potřebné.

Plná verze navigace Sygic obsahuje:

 • Službu dopravních informací.
 • Online seznam míst s měřenými úseky.
 • Funkce HUD (Head Up Display) zjednodušené promítání navigace na čelní sklo.
 • Nahrávání jízdy
 • Hlasová upozornění

Co navigace Sygic umí?

Opět jen výpis hlavních funkcí v plně odemčeném Sygicu:

 • miliony předinstalovaných zajímavých míst
 • bezplatné aktualizace míst s měřením rychlosti
 • minimálně 2 alternativní trasy k cílovému místu
 • aktualizace míst s měřením rychlosti
 • možnost nastavit si průjezdové body
 • vyhýbání se placeným úsekům na trase
 • řazení do pruhů
 • denní a noční zobrazovací režim
 • upozornění na překročení rychlosti a měřené úseky
 • 3D zobrazení měst a terénu
 • přidání často používaných cílů do rychlého přístupu
 • knihu jízd
 • adresu můžete zadat z detailu kontaktů
 •  spolupracuje s audiosystémem pomocí Bluetooth nebo kabelu
 • nechybí ani možnost úprava trasy pomocí tahů po mapě
 • v Sygicu lze objevovat zajímavé události v okolí
 • můžete si zarezervovat restauraci nebo hotel (integrace služeb Yelp, TripAdvisor, Foursquare a Viator)

První zapnutí navigace Sygic:

Po prvním spuštění si Sygic stahuje další potřebné soubory, tato operace chvilku trvá. Po dokončení stažení těchto souborů budete vyzváni k výběru mapy, což vlastně znamená dobrou zprávu, protože se mapy stahují přímo v aplikaci a nemusíte po nich pátrat.
Po stažení map můžete již zvesela jezdit.
Mapa ČR zabírá na kartě 71MB a SK 32MB, celá složka Sygicu pak zabírá bez mála 230MB (obě mapy).

Nastavení navigace Sygic

Opět budu porovnávat s navigací NaCesty, protože v současnosti jiné navigace nepoužívám.

Najdete tu vše podstatné, co se týče možností plánování tras (vyloučení dálnic, atd.), můžete si nastavit zobrazované informace v informačním panelu podle svých potřeb, nechybí ani možnost zapnutí zobrazení vlastnoručně dodaných POI bodů.
Hračičkové ocení i poměrně široké možnosti nastavení zvuku. V nastavení je i možnost spravovat mapy, takže přidání nebo smazání mapy nemusíte nikde složitě hledat.

Neřekl bych, že je to složité nastavení, jen je trochu rozsáhlejší a to může být ve své podstatě bráno jako plus. Sygic má poměrně přívětivé uživatelské prostředí. Pamětníci starších verzí (třeba ještě z Nokií) si ale určitě zastesknou po starším MENU.

Obrázek: Sygic - Menu + Oblíbené
Menu + Oblíbené
Obrázek: Sygic - 3D budovy
3D budovy
Obrázek: Sygic - křižovatky
Křižovatka
Obrázek: Sygic řazení do pruhů
Řazení do pruhů
Obrázek: Sygic - Nápověda k zadávání adresy
Nápověda u adres
Obrázek: Sygic - správa map
Správa map
Screenshot_2015-09-21-17-52-11
Krásná grafika
Screenshot_2015-09-21-17-50-16
Náhled trasy

Přizpůsobení Sygicu

Vlastní POI body do Sygicu

Do Sygicu si můžete importovat i vlastní body zájmu, abych tento postup vysvětlil, názorně předvedu vytváření POI bodů s radary.
Než začnu, musím upozornit, že existuje několik zaručených rad, jak do Sygicu nahrát POI body. Jsou to však poměrně zdlouhavé návody a žádný mi zcela nepomohl. 3 dny jsem bádal nad způsobem, jak do Sygicu nahrát POI body ze stránek poi.cz, stahoval jsem je v různých formátech, konvertoval několika programy, ale stejně to vždy skončilo hláškou o chybě nic se nenaimportovalo.

Poi body dle Sygicu

Na stránce Sygicu je návod na nahrání POI ze stránek poiplaza.com a to je cesta nejmenšího odporu. Ovšem má svá úskalí a to v podobě malé databáze. Na druhou stranu je zde výhoda v přímé podpoře navigace Sygic a to jak podporovaným formátem POI bodů, tak ve správném formátu obrázků pro každou kategorii POI bodů.
Navigace Sygic podporuje 2 typy souborů s POI a to .UPI a .RUPI.

Postup je snadný:

 1. v pravé horní části stránky poiplaza.com klikneme na DOWNLOAD a následně doporučuji vybrat „Download POI by country“
 2. dále vybereme „EUROPE“ najdeme požadovaný stát (v našem případě Czech Reublic nebo Slovakia)
 3. na nově zobrazené stránce najdeme požadované POI (v současnosti je na webu 7 stránek pro CZ a 6 pro SK) a klikneme na ně
 4. předpokládám, že první POI budou radary, tak stahujte vše, co obsahuje slovo CAMERA
 5. při kliknutí na požadované POI se zobrazí nová stránka a v její spodní části hledejte tlačítko DOWNLOAD
 6. na následně zobrazené stránce uvidíte seznam podporovaných navigací a ve spodní části hledejte ikonu SYGIC UPI
 7. po kliknutí na SYGIC UPI se Vám stáhne archiv a ten bude obsahovat 3 soubory a nás budou zajímat soubor s příponou .bmp a .upi. Oba dva soubory vypreparujeme z archivu a překopírujeme telefonu
 8. ve složce MAPS vytvoříme složku import (jestli tam není) a do ní překopírujeme .bmp a .upi soubory
 9. zapneme navigaci a ta se nás zeptá, zda si přejeme nainstalovat POI body – to potvrdíme a po úspěšném importu budeme informování.
 10. nezapomeňme v nastavení Sygicu zapnou zobrazení uživatelských bodů zájmu (Nastavení-> Body zájmu a poslední položku „Importované body zájmu“ povolit)

POI body z poi.cz do Sygicu

Zde je mnohem lepší databáze pro naše končiny (i pro SK), ale problém je v tom, že nejsou stáhnout v .UPI formátu a také .bmb ikona není ve správném formátu. Existují 2 způsoby, jak do Sygicu dostat POI z webu poi.cz a my si je ukážeme oba.
První způsob je snadnější a vyžaduje pouze jeden PC program, ale u mě nefungoval, to neznamená, že nebude fungovat u Vás… Druhý způsob vyžaduje 2 PC programy, u mě funguje a nabízí široké možnosti pro úpravu POI.

Než začnu popisovat jak na to, musím upozornit na problematiku ikon POI ze stránek poi.cz
Ze stránek si totiž pro každou skupinu POI bodů můžete stáhnout i příslušnou ikonu, která se bude v navigaci Sygic zobrazovat. Bohužel zdejší ikony nejsou ve správném formátu, tím myslím velikost obrázku a jeho barevnou hloubku.
Takže ikony z webu poi.cz budete muset upravit.

Návod na úpravu ikon z poi.cz

Ideální formát ikon je .bmp obrázek následujících parametrů:

 • čtvercový rozměr (například 100 x 100 pixelů)
 • barevná hloubka 8 nebo 32 bitů
 • jsou-li ikony moc velké nebo malé, Sygic jejich velikost optimalizuje sám

Ikony stažené z poi.cz jsem editoval pomocí PC programu XnView.
Stačí pouze otevřít obrázek v tomto programu, z panelu nástrojů otevřít „Obrázek“ a kliknout na „32 bitů„. Následně můžete program vypnout a až se zeptá na uložení změn, tak potvrdit a původní přepsat. Zároveň upozorňuji, že se ikona musí jmenovat stejně jako soubor s POI. Název obou souborů musí začínat mezinárodní zkratkou pro vybraný stát, hned za zkratkou je bez mezery pomlčka a za pomlčkou opět bez mezery název. Takže oba soubory musejí vypadat takto: CZ-Billa, CZ-Radary, SK-Radary, SK-Billa,…..

Úprava POI pro Sygic z poi.cz

Varianta 1

Cesta nejmenšího odporu, která mi však nefungovala, ale to může být stavem mého PC…
Ze stránek poi.cz je nutné stáhnout požadované POI body ve formátu .TXT a následně tento texťák pomocí >>Sygic Rupi Convertoru (klik)<< předělat na RUPI. Soubor .RUPI společně s .BMP ikonou (po úpravě) přesunout do složky IMPORT ve složce SYGIC/Maps v zařízení.

Varianta 2

Za ní jsem více než rád, protože umožňuje funkční předělání .ov2 souborů přímo do .RUPI (což mi na PCs Windows XP opět nefunguje – ale můj PC dýchá sílou vůle :D), ale zároveň se vytvoří .txt soubor, který lze opět předělat do .RUPI pomocí >>Sygic Rupi Convertoru (klik)<< .
Do PC je nutné nainstalovat prográmek „Body zájmu“ jehož autorem Richard Nálepa ( na fóru poi.cz vystupuje po nickem nrrr).

Program Body zájmu neumožňuje pouze předělávání bodů zájmu pro Sygic, ale má několik dalších možností, které jistě oceníte.
Jde zejména o možnost editace POI bodů (přidávání, odstranění, úpravy),  jistě oceníte i EXPORT vytvořených POI bodů přímo do .Rupi souboru (viz video).

Návod v textové podobě pro zacházení s programem Body zájmu přímo od autora programu najdete ZDE.
Video návod rovněž od autora najdete TADY  a další video s ukázkou konvertování najdete TADY.
A konečně samotný program Body zájmu ve verzi 1.0.7 stahujte ZDE.
Původní téma na fóru poi.cz pro případné dotazy a stahování novějších verzí programu je ZDE.

A tady je video na předělání POI z formátu .ov2 do .Rupi pomocí programu Body zájmu a pro jistotu i s použitím programu Sygic Rupi Convertor:

Zadávání GPS souřadnic do Sygicu

Souřadnice se zadávají v řádku vyhledávání a to v námi zvoleném formátu. Ten si vybereme takto: Menu – Nastavení – Jednotky a čas. Souřadnice do vyhledávacího řádku není nutné vypisovat, stačí si je předem zkopírovat do schránky a potom do vyhledávacího řádku vložit.
Podporované formáty zadávání GPS souřadnic pro Sygic:
ve stupních E 10.0 N 25.0
v minutách E 10.0’0 N 25.0’0
v sekundách E 10.0’0” N 25.0’0”

Pozor na tečku ta musí být vždy. A to i když zadáváte jen celé číslo.

Důležité soubory pro Sygic

Jen pro info…..

Záznam trasy -> Sygic/Res/travelbook
Poi ikony -> Sygic\Res\icons\rupi\
Poi -> Sygic\Maps\rupi\
Itinerář -> Sygic\Res\db\itinerary\*.itf
Oblíbené -> Sygic\Res\db\items.dat
Nastavení -> Sygic\Android\settings2.dat

Další appky pro Sygic

Hlasové příkazy pro navigaci

Tento šikovný prográmek umožňuje zadávat cílovou destilaci bez použití klávesnice.
Prostě jen zapnete tuto appku, vyslovíte adresu a appka Hlasové příkazy za Vás Sygic zapne a vyplní nadiktovanou adresu.
Doporučuji koupit plnou verzi pro plnohodnotné využívání.
>>Ke stažení zde<<

Send To GPS

Tato malá appka nemá žádnou ikonu a má pouze jednoduché rozhraní, ale jistě její jedinou vykonávanou funkci oceníte.
Appka SEND TO GPS umí totiž přenést trasu z Google map (z mobilní appky, ne ze stránek!!!)  do Sygicu.
Prostě jen v appce Google mapy vytvoříte trasu k požadovanému cíli a tu sdílejte. Po zobrazení nabídky sdílení vybereme Send to GPS a následně zvolte Sygic. Toť vše – trase se vloží do Sygicu.
Pro úplnost zmíním, že appka Send to GPS podporuje stejným způsobem i některé další navigace.
>>Ke stažení zde<<

Oprava sekání navigace Sygic (22.06 2016)

Na Tabletu mi Sygic začal nehorázně blbnout. Navigace běžela strašně pomalu a nehorázně se sekala. Nepomáhal ani přesun z SD do interní paměti, změna nastavení zobrazování a podobně. Řešení je pouze jedno a to odinstalace navigace a odstranění její složky na SD kartě. Následně jsem restartoval tablet a opět nainstaloval. Navigace zase šlape.

Změny v navigaci (22.06. 2016)

Sygic prochází vývojem a jeho součástí je změna vzhledu a nové funkce. Vzhled se týká jen map a nejde o nic závažného. Dokonce můžu říci, že je to změna povedená a to je co říci, protože většinou jsou změny vzhledu spíše k vzteku.

Obrázek: Sygic - Po zapnutí
Po zapnutí
Obrázek: Sygic - mapa po naplánování
Vylepšený vzhled
Obrázek: Sygic: Mapa za jízdy
Nová mapa

Co se funkcí týče, tak jde zejména o:

 • aktualizace map – přidání nejnovějších silnic
 • hledání čerpacích stanic na Vaší trase
 • prémiová služba „hlídání paliva“ – nastavíte druh paliva a navigace Vám bude zobrazovat ceny u čerpacích stanic ve Vašem okolí
 • offline mazání map
 • vylepšená detaily map
 • vylepšený přehled provozu

Upozornění pro muže

Dobře, pro ženy to platí také, ale ještě jsem neslyšel o tom, že by se žena „bála“ zeptat na cestu smile  ….
Nikdy se na žádnou navigaci nespoléhejte na 100%. Nezapomínejte sledovat rozcestníky a značky.
Je dobré mít i v autě i klasickou mapu pro strýčka příhodu (nedojde ji baterie).
A když zabloudíte, nebojte se zeptat na cestu. Vinu můžete svést na navigaci a ta protestovat nebude laugh  .

Přeji šťastnou cestu.

Nerozumíte nějakému pojmu v tomto článku? Podívejte do FAQ.

Naše hodnocení

 • Léty ověřená navigace s vysokou přesností.
 • Plná verze obsahuje spoustu užitečností.
 • Je placená! Po uplynutí zkušební doby je tak trochu o ničem.
Skenování QR kódu

Výrobce: Sygic
Verze Android: 2.3 a vyšší
Hardwarové požadavky: GPS
Cena aplikace: Zdarma (trial)/Placená
Odkaz na Google Play: Sygic GPS Navigace a Mapy

Sdílení

Další appky

guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Centrum nastavení ochrany osobních údajů

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Vypněte prosím blokování reklamy

Web žije z reklamy. Prosím, vypněte si adblock.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock