Navigovat jde i online a má to své obrovské výhody. Tou nejhlavnější jsou aktuální informace o dopravě a uzavírkách, ušetříte místo v paměti zařízení a také to vědomí, že jste členy komunity…. Vás může zahřát u srdce. Online navigace Waze má spousty kladů a její používání Vás mile překvapí. Nejznámější sociální navigace Waze sice potřebuje internet, ale používání je zcela zdarma a to se vyplatí.
Waze – opravdu chytrá navigace
Internet v mobilu / tabletu je dnes téměř samozřejmostí a věřte, že má i jiné využití než je Facebook dostupný venku.
A v případě navigace je internet ve Vašem zařízení opravdu skvělý doplněk. A to díky přístupu k potřebným informacím.
Co jsou tyto informace zač? Myslíte si, že Vám k navigování stačí jen barevná čára na „mapě“ a hlasové instrukce? Ani omylem! Plnohodnotná navigace zná informace o dopravě, ví kde je co uzavřené a na základě těchto informací plánuje trasy a věřte mi, že je to navigování se zcela jiným rozměrem!
Malý příklad: nedávno jsem potřeboval přejet v půl deváté ráno z nemocnice na Karláku na ulici Útulná (kousek za Želivárnou). Normální cesta nadiktovaná běžnou navigací by byla po: Ječná -> Legerova -> Vinohradská se zpožděním cca 20 min = cesta více než půl hodiny.
Protože jsem zrovna testoval Waze, zkusil jsem to. Ani vlastně nevím, kudy mě navigace vedla. Jisté ale bylo to, že mě cesta trvala cca 14 minut a nikde jsem nestál ani minutu.
Waze tvoří lidé
Jak jsem již jednou napsal, Waze je tzv. „sociální navigace“ a neznamená to nic jiného než to, že do navigace odesílají informace samotní uživatelé. A to má své nesporné výhody. Hlavně v podobě vždy aktuálních informacích o situacích na silnicích a v tomto navigace Waze vyniká. Lide si v rámci navigace Waze předávají informace o dopravních kontrolách, nehodách a následných zácpách.
Funguje to velmi jednoduše. Například jedete po silnici s povolenou rychlostí 70km/h. Waze to samozřejmě ví a pokud se jízda zpomalí třeba na 20km/h po dobu jedné minuty (asi tak), vyskočí na navigaci dialogové okno s možností jedním klikem označit projížděný úsek několika stupni zpomalené dopravy. Jakmile tak učiníte, předmětný úsek se všem Wazerům označí jako zácpa. Navigace na tyto informace ihned reaguje a následně upraví trasu ostatních Wazerů a to v reálném čase (s ohledem na to, zda místem s dopravní zácpou projíždíte). Čím více lidí tuto navigaci používá, tím lépe, rychleji a levněji se všem jezdí a to bez nadsázky.
Co navigace Waze umí?
Opět říkám, že základ je internet ve Vašem zařízením a to je vlastně vše. Dále je třeba mít nainstalovanou navigaci Waze a znát cílové místo. O zbytek se postará navigace sama. Díky komunitě však nabízí i další možnosti než je jen navigování a ty jistě také oceníte.
- hlasové navigování
- okamžitě přeplánuje trasu s ohledem na aktuální dopravní situaci
- nabízí mapy upravované komunitou
- hlásit můžete nejen nehody a kontroly, ale i ceny benzínu, nebo informovat o místech a podnicích
- zobrazuje času dojezdu přátel jedoucích do stejného cíle
- připojte se ke komunitě a díky přidávání hlášení pro ni získávejte body
- díky používání budete dostávat odznáčky ( to Vás bude nutit k používání)
- umí získat adresu z Google kalendáře – navigační perlička
Waze se učí
Mezi základní vlastnosti navigace patří schopnost zapamatovat si Vaší oblíbenou trasu. Běžně se stává, že při výpočtu tras existuje více variant. Waze Vám sice nabídne tři, ale ani jedna z nich nemusí být ta Vaše oblíbená. Pokud ale pojedete vícekrát jinou trasou, než Vám Waze nabízí, například použijete nějakou zkratku kterou do výpočtu nezahrnula, po krátké době Vaši verzi začne respektovat a začlení ji do návrhu trasy. Tento fakt není nikde napsán (alespoň o něm nevím), zjistil jsem ho sám po delší době používání.
Potřebuje Waze zcela nezbytně internet?
Protože jsou mapy, zvuky atd. již součástí instalace, má Waze vše, co potřebuje pro vlastní navigování k dispozici. Jediné, co neumí, je vypočítat trasu bez internetu, protože nezjistí aktuální dopravní situaci, překážky, omezení na cestě apod. V takovém případě není nic lehčího, než si Waze zapnout ještě doma na Wifi, nastavit trasu a jet pak podle ní. Bohužel se však takto připravíte o to, co jí dělá královnou mezi ostatními, tedy schopnost okamžitě reagovat na dopravní situaci – třeba zácpu, kterou jiný Wazer na Vaší trase označil před 10 minutami.
Používání Waze bez připojení ji degraduje na zcela obyčejnou navigaci, kterou pak předčí kvalitami a doplňky například Sygic.
Datová náročnost se myslím nikde neuvádí, ale osobně ji odhaduji mezi 2 až 10 MB na 100km (podle povahy trasy), což je mnohem méně, než si nasosají například Google Maps. Při dněšním běžném tarifu +- 2 GB/měs. je to zanedbatelné množství.
Online navigace Waze v praxi
Jen několik postřehů, které v popisu Obchodu Play nenajdete.
Waze je poměrně sparťanská navigace (i když se neustále vylepšuje). Nenajdete tam takové vymoženosti jako HUDy, knihy jízd, vestavěné kamery pro nahrávání dění na silnici a ani mraky zbytečných nastavení a pytel dalších úplně nesmyslných výplodů, které by ji ubraly na jednoduchosti.
Waze prostě naviguje, podporuje denní i noční režim, je nenáročná na GPS signál (např. proti Sygic), díky své sociální koncepci dodává nejrychleji opravdu aktuální informace o dopravě, který se Vás týkají a co je asi nejdůležitější – s těmito informacemi naloží tak, že bez jakéhokoli otravování a odvádění pozornosti od řízení zvolí nejrychlejší trasu bez zácp, front a podobných dopravních mňamek.
Appka je vytvořená pro snadné ovládání a vše je otázka několika kliknutí. To jistě oceníte při nahlašování událostí.
Co se ovládání týče, je snazší než u navigace NaCesty.
Využívá navigaci Waze dost lidí?
Je jasné, že jedině teprve široká podpora nás, uživatelů, udělá z Waze mocný nástroj.
Waze je hodně stará navigace známá ještě z dob slávy Symbianu a má mnoho uživatelů, kteří s ní jezdí již několik let.
Já si taky myslel, že to s tou uživatelskou základnou nebude až tak horké ale opak je pravdou.
Od té doby, co jsem začal jezdit s Waze jsem v Praze jedinkrát nepadl do zácpy a jezdím mnohem rychleji, než s jinými navigacemi. Sygic mám koupený téměř v plné palbě a nezapnul jsem ho už půl roku. Jen tak pro zajímavost. Po cestě do Brna jsem na D1 potkal 52 Wazerů, jedoucích v protisměru a to byla sobota.
Doplnění 10.07. 2016
Waze si prošla mnoha změnami a to nejen grafického rázu, ale i funkčního. Nová grafika je jen o zvyku, ale starší verze se mi líbila více… Nevím co je to za trend ničit vzhledově povedené aplikace. Nedávné verze měly své chyby, ale současnost je již o něčem jiném, viz níže.
Doplnění 19.6. 2018
Mimo dalších drobnějších změn, ke kterým se vrátíme později v článku, který bude navigaci popisovat znovu a zcela od začátku, přibyla jedna, která stojí za zmínku ihned. Touto novinkou je funkce šetření baterie, kterou jsme mohli vidět mnohem dříve například u navigace Na Cesty.
V nastavení aplikace je nyní další položka Spořič baterie, v které si můžete toto chování buď vypnout, nebo poměrně rozumně nakonfigurovat. Popis ovládacích prvků je tak intuitivní, že není třeba dalšího popisu.
Pokud nemáte v autě nabíječku, zcela určitě to oceníte, protože tato funkce prodlouží dojezd (navigování) o cca 25 – 35% podle typu přístroje. A pokud po cestě nabíjíte, snížíte celkový průtok proudu -> nabíječka -> telefon -> baterie a přístroj se tak méně zahřívá, pochopitelně tedy i méně namáhá.
Mezi dalšími pozitivními změna je eliminace poskakování po pozici, odstranění pádů aplikace a nahlašování událostí je již bez chyb.
Nerozumíte nějakému pojmu v tomto článku? Podívejte do FAQ.
Naše hodnocení
- Navigace je zdarma
- Výborné plánování trasy s ohledem na aktuální dopravní informace
- Rozrůstající se komunita uživatelů
- Umí šetřit Vaši baterii vypínáním displeje mezi úseky
- Reagovat na aktuální dopravní situaci umí pouze s internetovým připojením
Výrobce: Google Commerce Ltd
Verze Android: různé
Hardwarové požadavky: různé
Cena aplikace: Zdarma
Odkaz na Google Play: Waze
Vyzkoušel jsem mnoho navigaci, Sygic jsem si i koupil ale po seznámení s Waze jsem zjistil, že jízda s ní nabývá jiný rozměr. Ještě jsem nepoznal navigaci, která by dokázala ta rychle a bezchybně zareagovat na jakoukoli dopravní situaci.
Po aktualizaci Waze na verzi 4.x.x.x šla její spolehlivost do kopru včetně původního, dle mého lepšího, vzhledu. Teď navigace neudrží stopu a občas skáče po trase o pár set metrů.
Naštěstí existuje řešení v podobě návratu k verzi 3.9.9.0, kde je vše zpět.
Najdete ji tady https://waze.en.uptodown.com/android/old. Po stažení a instalaci pouze Waze neaktualizovat.
Díky
Po čase mohu opět říci, že poslední verze Waze opět fungují spolehlivě.