Už několikrát jsem lidem vysvětloval práci s widgety. V tomto článku si vysvětlíme co je to widget, jak jej přidat na plochu a podíváme se na další věci kolem práce s těmito udělátky na plochu.
Co je to widget?
Definice widgetu zní zhruba taktu:
„Jde o miniaplikaci na ploše.“ Tyto miniaplikace pomyslně dělíme do 2 kategorií.
- Informační widgety – slouží k rychlému zobrazení informací, jako jsou počasí, náhledy na nepřečtené emaily, kalendáře a podobně.
- Zkratky aplikací (funkční widgety) – tyto zkratky vykonávají určité činnosti dle povahy aplikace. Může například o vypnutí wifi, zapnutí svítilny, přidání rychlé poznámky, zapnutí diktafonu a tak dále.
Widgety se většinou váží k aplikacím, chápejte to tak, že naistalujete aplikaci a ta má vlastní widget.
Ale můžete se setkat se samostatnými widgety. Jde většinou o ty informační widgety.
Jak widgety zobrazit?
Jak jistě víte tak widget patří na plochu. Je tedy dobré vymezit mu místo na nejpoužívanější ploše, nebo klidně vymezit celou jednu plochu (klidně i více ploch). Jde o to, že widgety mají podstatně větší rozměry než standartní zástupci aplikací.
Ještě zmíním, že hodiny na hlavní stránce plochy jsou také widget a lze jej nahradit.
Umístění widgetu na plochu:
Budu to popisovat obecně, protože se doslovný způsob liší dle každého launcheru. Věřím, že stačí používat selský rozum.
- Přejděte na plochu a zmáčkněte kontextové tlačítko VOLBY (nebo přidržíme na ploše prst).
- Tady hledejte možnost přidáni widgetu. Většinou se skrývá za slovem „WIDGET“.
- Následně se načtou všechny dostupné widgety a Vy budete muset hledat ten požadovaný.
Je normální, že widget jedné aplikace uvidíte několikrát. Všímejte si rozměrů (1×1, 4×1,4×4,…) – čím větší rozměr, tím více místa widget potřebuje (a tím více informací zobrazuje).
Zatímco velké widgety je možné přesouvat pouze mezi horní a spodní části plochy, ty menší můžete libovolně přesouvat a umísťovat těsně vedle sebe.
Již používané widgety lze přesouvat na jiné plochy, takže bude případná organizace hračka.
Na vybraném widgetu přidržíte prst a po chviličce Vám bude zobrazena volba umístění. Po přesunu na požadované místo máte téměř hotovo. Téměř píši záměrně, neboť některé widgety mají dodatečné nastavení a to se zobrazí ihned po umístění. Pod pojmem nastavení nečekejte nic složitého. Jde většinou o přizpůsobení vzhledu, ale může se jednat o nastavení chování widgetu.
Já mám v telefonu 3 emailové účty, takže se widget emailu zeptá, jakou emailovou schránku si přeji zobrazit.
U většiny widgetů větších rozměrů je možné přizpůsobit jejich velikost. Takže z vysokého úzkého uděláte vysoký a široký.
Odstranění widgetu
Může nastat situace, že se Vám widget nelíbí, nebo jej přestanete chtít používat. Z plochy jej odeberete velice snadno. Opět se to může lišit dle launcheru, ale obecně stačí na widgetu přidržet prst a zde máte v podstatě 2 možnosti.
Buď se zobrazí volby, kde uvidíte možnost odebrat, nebo na widgetu stále držte prst a přetáhněte jej k horní (případně) čísti displeje. Widget zčervená, nebo se zobrazí ikonka (nebo obojí). V tuto chvíli widget pusťte a on zmizí.
Nevidíte widgety aplikací?
Já se přiznám, měl jsem ten samý problém… Učený z nebe nespadl …
99,9% problémů s nenalezením widgetů při jejich výběru má pouze jedinou příčinu. Aplikace je na paměťové kartě. Jedině pravidlo pro práci s widgety zní: „Widget (nebo aplikaci s ním) má být v paměti zařízení. Takže zkuste požadovanou appku přesunout do paměti zařízení a pro jistotu jej ještě restartuje.
Sám nevím proč, ale je to tak.
Co widgety a RAM s baterkou?
No lhát Vám nebudu…
V případě, že na plochy rozmístíte 10 widgetů, tak rozdíl poznáte. Takže to s jejich počtem nepřehánějte a pamatujte, že widgety mohou používat třeba GPS a to je žrout energie jako prase (pardon, ale je to tak…). Doporučuji to s těmi widgety nepřehánět.
Widget nejen pro plochu
Poslední věta bude patřit informaci, že widgety mohou být umístěny i na zamknutou obrazovku. Ale o tom jindy 😉 .