„Tato aplikace vyžaduje práva Root!“ – tak to je hláška mnoha aplikací. Ale co je to root, jaké tím získáte výhody a co záruka rootnutého telefonu? Jsou práva root opravdu potřeba, nebo lze fungovat i bez nich? Pojďme si vysvětlit co ten ROOT vlastně je a zda je nutné Vaše zařízení rootovat.
Tak kde začneme? Co je to root?
Nejkratší definice by mohla znít nejspíše takto:
„Root jsou plná administrátorská práva umožňující zásahy do systému“…. Ale to nemusí být pro mnohé nic říkající . Takže lidově a jednoduché vysvětlení pojmu root.
Root se váže k Linuxu, pro některé to bude možná novinka, ale systém Android funguje na bázi Linuxu. Rootem v Linuxu se rozumí plný přístup ke všem prostředkům systému. Pro telefony a tablety to platí také. Téměř bez nadsázky lze ROOT vysvětlit ještě jednodušeji.
Root dovoluje zasahovat do systému a upravovat chování telefonu. Zároveň dovoluje fungovat několika aplikacím, které ho vyžadují nejen pro správnou funkčnost, ale i pro nadstandardní funkce aplikací. Rovněž umožňuje přímo ovlivňovat střeva (HW) telefonu.
Co Root umožňuje?
Kde začít? Soupis všeho bych sepisoval rok, ale uvedu nejzákladnější důvody.
Fungování aplikací, které root vyžadují – nejčastější důvod. Vyžadují ho aplikace, které dovolují úpravy systému, nebo třeba zálohovací appky, nahrávače hovorů atd…
Úprava systému a chování aplikací – například změny písma v telefonu, změny grafických prvků, změny chování aplikací (vypnutí autostartu, zakázání připojování k internetu nebo používání GPS některým appkám…), …
Zálohování – to sice telefony umějí, ale ne moc pořádně. Co takhle nazálohovat aplikace i s nastavením? S rootem hračka!
Čištění telefonu, odstranění reklam, správa aplikací – s rootem vyčistíte telefon od bordelu mnohem lépe, appky zakazující reklamy bez něj nefungují a chcete-li odstranit systémovou aplikaci (třeba galerii, hudební přehrávač,…) a nahradit ji jinou, rovněž se bez rootu neobejdete. Snadno také odinstalujete appky, které jsou v zařízeních od výrobce. Často jde o zbytečnosti. Appky pro čištění bordelu v oblasti systému rovněž potřebují root.
Taktování – ano, s rootem můžete upravit chování procesoru a tím ovlivnit výdrž baterie a výkon telefonu.
Alternativní ROM – obecně můžeme říci, že root umožňuje přehrávání ROMek (systému telefonu).
Zvýšení bezpečnosti – root umožňuje pozitivně ovlivnit funkce aplikací, které chrání telefony při odcizení. Díky rootu můžete používat aplikace, které monitorují chování ostatních aplikací. Díky tomu můžete vybraným zakázat appkám používat GPS, posílat SMS a podobně…
Jak vidíte, důvodů k rootu je více než dost. Ale existuje i druhá strana mince.
Nejčastěji se řeší záruka. Toto téma je hodně kontroverzní. Servis by měl prokázat, jestli poruchu způsobil nějaký Váš zásah, ale jsou situace, kdy reklamaci root neovlivní. Nefungující dotekovou plochu rootem nezpůsobíte, chrastící reprák nejspíše také ne. Ale nikde není psáno, zda root zkoumají. Nicméně Vás chci upozornit, že telefon také odrootnout. To využijete v případě, že se telefon chová neovladatelně…. Většinou jde o pár kliknutí přímo v zařízení, nebo můžete přehrát pomocí PC, případně obnovit ROM ze zálohy.
Do dnes není známo, jak se každý servis v této záležitosti řídí. Je to hodně individuální…
Zničení ROM, kterou jste upravovali. To se stane, ani nevíte jak , stačí nedodržet nějaký návod na úpravu. V krajním případě může dojít až tzv. „Bricku telefonu“, tedy ke stavu, že telefon nereaguje. Jsou postupy, jak problém vyřešit v domácích podmínkách, ale někdy pomůže jen servis.
Když jsem u bricku… Někteří možná slyšeli o bricku už při samotném rootování. Ano někdy se to stane, může to způsobit nedržení návodu, nebo zásah vyšší moci jako třeba zaseknutí PC (používá-li se tato metoda), nebo náhodné seknutí telefonu, výpadek proudu,…
Nestabilita alternativních ROM. Některé ROM nemusí fungovat korektně (sekají se, nefunguje fotoaparát,….), ale to je záležitost ROM a ne přímo rootu. Nicméně přehrání ROM umožňuje root.
Aplikace vyžadující root mohou s telefonem také zamávat. Některé appky (zejména stažené někde z internetu) mohou způsobit sekání telefonu, nebo ovlivňovat další funkce. Doporučuji si rozmyslet, zda takové appky potřebujete. Každopádně je instalujte a používejte opatrně.
Jak se root ovládá?
Paradoxně snadno. Po úspěšném rootu se v telefonu nejčastěji objeví nová appka. A to buď Superuser nebo SuperSU (jsou i další) a ty řídí práva root. V kostce to vypadá asi takto:
Zapnete aplikaci, ta si vyžádá práva Root a Superuser nebo SuperSU se zeptají, zda jim tato práva povolíte.
Navíc tato práva můžete přidělit s časovým limitem. Takže appky budou konat svou činnost jen po určitou dobu.
Povolená práva root lze také v Superuser nebo SuperSU odebrat.
Přidělení práva Root na dobu neurčitou je také samozřejmostí …
Nerozumíte nějakému pojmu v tomto článku? Podívejte do FAQ.
Bez rootu bych foun už nechtěl. A naučil mě to VASIKK