Koupíte-li si svůj první telefon s Androidem, je dobré dodržovat několik základních věcí. Jestli totiž přecházíte z nějakého „hloupého telefonu“, tak si budete muset zvykat na pár drobností. Tou hlavní je všudypřítomnost Googlu.
Google v Androidu
První věc, na kterou si budete určitě zvykat je absence tlačítek. S tím se bude muset poprat každý sám, ale věřte mi, že i já byl zarytý tlačítkář, ale zvykl jsem si. To ale odbíhám…..
Nyní si vysvětlíme pár základních věcí, které uvidíte při prvním zapnutí telefonu či tabletu a která Vás budou „pronásledovat“. Tento článek je spíše pro nováčky a jeho cílem je vysvětlit provázanost služeb Google s Androidem. Android přeci dítkem Googlu. Následující článek nemá za úkol propagovat Google, ale vysvětlit, že je zde určitá provázanost s Googlem a Androidem. Tato provázanost má spoustu kladů.
Účet Google
Ihned po prvním zapnutí bude po nastavení času, data a připojení k wifi, budete vyzváni k přihlášení či založení účtu Google.
Je to hned z několika důvodů. Google totiž není pouze email, ale celá sbírka služeb a některé z nich budou přímo souviset s Vaším telefonem nebo tabletem. Proto se buď přihlaste (jestli již účet máte), nebo založte účet nový. Můžete jej využívat pouze pro účely související s Vaším zařízením.
Ukládání kontaktů do Googlu
Doporučuji kontakty ukládat do účtu Google. Prostě při přidávání kontaktů u dotazu „Uložit kontakt do“ zvolíte Google.
Výhoda je, že po přihlášení z jiného zařízení dojde k automatickému stažení kontaktů. Takže odpadá starost s exportem / importem a zálohováním kontaktů. To oceníte v případě změny zařízení, obnovy do továrního nastavení a tak dále….
Navíc se kontakty do Google ukládají včetně podrobností jako jsou adresy, e-maily,…..
Zálohování do Googlu
S registrací u Google máte možnost zálohovat své soubory do cloudu. Získáte okamžitě přístup ke Google disku (Google Drive) a na něj můžete ukládat soubory přímo ze zařízení. Dále je možné využívat i službu Fotky Google pro zálohu Vašich fotografií.
Navíc tam lze nahrávat zálohované soubory vytvoření externími aplikacemi.
E-mail Google
Nebudu Vás přesvědčovat o jeho využívání, ale co si budeme povídat? Seznam.cz používá téměř celý národ, ale když někomu pošlete e-mail z Googlu, tak vypadáte jako moderní člověk. Zároveň upozorňuji, že můžete ve Vašem zařízení využívat současně e-mail od Googlu s e-mailem od Seznamu, nebo i od dalších poskytovatelů. A již vůbec nemusíte využívat interního klienta (Gmail), nebo novou appku od Googlu Inbox. Klientů je spousta a já interního vždy odinstaluji…
Kalendář Google
Google má i propracovaný kalendář. Já se přiznávám, že jej nevyužívám, ale velice dobře vím, že patří ke špičce.
A jestli Vám interní appka nestačí, zkuste jinou. Některé náhrady podporují synchronizaci s Googlem.
Další provázanosti
Díky Google účtu můžete můžete exportovat trasu z webového rozhraní Google Map do mobilní appky.
Na PC si můžete prohlédnout, kde jste s mobilem byli a to díky historii Vaší polohy.
V případě ztráty Vašeho telefonu můžete zjistit, kde se mobil nachází (díky appce Správce zařízení od Googlu – jsou i jiné appky tohoto druhu).
Další příklad je třeba Google Keep, nebo funkčnost Obchod Play (najdete appku v PC, dáte instalovat a ta se nainstaluje do Vašeho zařízení).
Nezapomínám ani na Google+, Dokumenty Google a Youtube. Po registraci si můžete procházet sociální síť Google plus a rovněž si můžete vyhrát s Youtube (nahrávat videa, vytvářet playlisty,…).
Dostupnost odkudkoliv
Když zrovna nemáte mobil při ruce a chcete se podívat do kalendáře, můžete tak učinit díky webovému rozhraní.
To samé platí i pro Vaše kontakty. Mimochodem, v případě kontaktů nejde pouze o prohlížení, ale můžete například slučovat duplicitní, mazat, upravovat je.
A jsou i další možnosti…
Závěrem
Jak vidíte, pro plnohodnotnou funkčnost zařízení s Androidem je třeba využívat služeb Google. Nechci však tvrdit, že se bez nich neobejdete. Každé Android zařízení leze využívat i bez přihlášení do Googlu, ale je to trochu komplikovanější. Příkladem může být instalace aplikací, bez přihlášeného účtu nebude Obchod Play fungovat…
Z hlediska ukládání kontaktů, možnosti zálohovat Vaše soubory a fotografie to však doporučuji.
Varování
Jde o případ z mého života.
Mám známého, který si vytvořil účet u Googlu, ale jako přihlašovací jméno použil emailovou adresu od seznamu.
Pro srozumitelnost:
[email protected] vyplnil celé jako přihlašovací jméno (včetně koncovky @seznam.cz).
To mělo za následek nefunkční synchronizaci kontaktů, z webového rozhraní se nešlo do emailu přihlásit (zajímavé, že mobilu ano) a nefungoval pořádně kalendář.
Takže když bude provádět svou první registraci u Googlu, tak prosím neudělejte podobnou chybu.
Nerozumíte nějakému pojmu v tomto článku? Podívejte se do FAQ.