Tablety a telefony často bereme do ruky večer. Před spaním projedete sociální sítě, zahrajete si nějakou hru a přitom se Vám nedaří usnout.
Kdo se poznal? Za vše může tzv.: „MODRÉ SVĚTLO„. Ochrana zdravého spánku je přitom relativní hračka.
Modré světlo je narušitel spánku
Ve zkratce lze problém vysvětlit poměrně snadno.
Člověk je naprogramován na vnímání modrého světla. Toto světlo totiž ovlivňuje naše vnímání dne a noci. Ve dne na nás dopadá a pomáhá regulovat tvorbu melatoninu. Čím více světla, tím méně melatoninu. A jak začne slunce zapadat, tak jeho hladina stoupá. Melatonin je hormon, kterému můžeme děkovat za správný spánek – řídí jeho cykly.
A nyní jistě chápete, kam mířím. Noční používání telefonů a tabletů (PC monitory nejsou výjimkou) nás jaksi udržuje déle vzhůru.
Všechny problémy spojené s nekvalitním spánkem jmenovat nebudu, ale může jít i o psychické a vlastně i fyzické komplikace. Dále nás z koukání může bolet hlava a „unavujeme“ si oči – nemrkáme a vysušujeme si je….
Navíc tyto filtry modrého světla oceníte v případě, že nespíte sami. Jas displeje už nebude rušit Vaší druhou polovičku.
Filtry modrého světla – aplikace co opravdu fungují
Já sám patřím mezi uživatele a změnu jsem poznal téměř okamžitě a to jsem byl skeptik.
Aplikace fungují na stejném principu – vytvoří barevný a tmavý filtr tlumící modré světlo a tento filtr bude clonit při jakékoliv činnosti se zařízením. Výjimku mohou tvořit některé přehrávače videa.
Některé dovolují snížit jas displeje tak moc, že můžete použít telefon v divadle a nikdo si toho nevšimne.
Zmíním jen 3 appky
Aplikací na filtrování modrého světla je poměrně velké množství a můžete si najít tu „pro Vás nejlepší“.
Dále musíte vědět, že existuje problém s nefunkčností některých aplikacích na určitých typech zařízení. Z tohoto důvodu uvedu jen ty nejčastěji používané + jeden Xposed modul. Kdyby Vám ani jedna ze 2 (3 v případě přítomnosti Xposed) aplikací nefungovala, tak určitě zkoušejte další.
Zprvu to může býti pro oči trochu nepříjemné a určitě budete nastavovat pro Vás příjemné zabarvení, ale jakmile si zvyknete (a to dlouho nepotrvá), tak Vám to ani nepřijde.
Screen Filter (Xposed)
Tuto verzi používám já a osobně ji doporučuji každé mu s rootem a zmiňovaným Xposed. Jde o malou nenáročnou aplikací na filtrování modrého světla. Postrádá jakoukoliv automatizaci, ale to bohatě dohání svoji lehkosti v ovládání a příjemně zastaralou grafikou. Navíc je zcela zdarma a bez reklam. Aplikace není přeložena do češtiny a má vlastně jen dva nezávisle na sobě fungující režimy.
- Umožňuje „více ztmavit“ displej použitím černého filtru. Přátelé, s takto černým displejem bych si dovolil chatovat i v Národním divadle. Nikdo by si ničeho nevšiml .
- Můžete souběžně použít barevný filtr a to podle Vámi namíchané barvy. Samozřejmě můžete nastavit i intenzitu barevného filtru.
Perličkou na závěr je rychlé zapnutí černého filtru po stažení z lišty. Při přidržením ikony v liště se aplikace zapne.
Na druhou stranu zde není automatické zapnutí filtru, takže na to musíte myslet…Pro filtrování modrého světla je dobré použít i nějakou tu barvu souběžně se ztmavením. Třeba červenou.
Ale u Xposed modulů jde především o funkčnost a ne o vzhled. Díky nenáročnosti funguje výborně na slabších telefonech.Jen pro zajímavost – nainstalovaný modul má velikost méně než 500kB.
Pro úplnost zmíním, že majitelé Androidu 6 a 7 mohou mít problém s funkčností…
Aplikaci Screen Filter stahujete přímo v Xposed.
Bližší info ZDE.
Naše hodnocení
- Zdarma
- Bez reklam
- Snadné ovládání a detailní nastavení
- Nezapne filtr automaticky
- „Vyžaduje Xposed a root“ – to jako nevýhodu nevidím, ale uživatelé bez těchto dvou podmínek mají smůlu…
Twilight
Tato aplikace na filtrování modrého světla je nepotřebuje Xposed a ani root.
Byla mi doporučena od kamaráda (zdravím Pepu Tichého z DOUBLE INFORMATION ) a musím říci, že co se funkčnosti týče, tak jde o špičku. Na rozdíl od první appky nemá tolik možností nastavení barev a ztmavení, ale její používání je pohodlné a opravdu snadné.
Doporučuji koupit PRO verzi, protože bez ní se nedostanete do kompletního nastavení. Verze zdarma však jistě postačí a to hlavně nenáročným uživatelům. Aplikace Twilight je přeložena do češtiny a to je další plus.
Mezi základní vlastnosti aplikace Twilight patří:
- Automatické zapnutí filtru podle času nebo podle stmívání.
- Vytvářet si vlastní profily filtrů modrého světla.
- Upravovat teplotu barvy, intenzitu filtru a ztmavení displeje.
- Je zde i časovač pro automatické zapnutí či vypnutí filtru.
- Spolupráce s appkou Sleep as Android.
- Dokonce zde najdete i mapu zobrazující polohu slunce a kam zrovna svítí.
Twilight má další velká plus
Už po prvním zapnutí se dozvíte, jak vlastně funguje. Průvodce Vám vše jednoduše a jasně vysvětlí. Takže si uděláte představu o důležitosti používání filtru modrého světla.
Druhé a ještě větší plus je v podobě varování. Pokud si nastavíte příliš slabý filtr, tak Vám appka sdělí, že je neúčinný. Tuto funkci jsem neviděl u žádné konkurence.
Třetí a největší plus je uložení Vašeho aktuálního nastavení a tato funkce se mi opravdu velice líbí.
Standardně zde nechybí ani možnosti ovládání aplikace po stažení lišty.
Nevýhody appky Twilight
Aplikace Twilight má na můj vkus trochu zvláštní systém změny barvy, ale to může být mou rozmazleností z předchozí aplikace.
Se štelováním barev jsem si hrál cca 10 minut a nepovedlo se mi nastavit třeba tmavě modrou nebo zelenou.
Naše hodnocení
- Plně přeložená aplikace
- Automatické zapnutí filtru dle nastavení (poloha slunce nebo plánovač)
- Nelze nastavit libovolnou barvu
- Pro plné nastavení aplikace je potřeba plná verze
Výrobce: Urbandroid Team
Verze Android: Liší se podle zařízení
Hardwarové požadavky: Nejsou
Cena aplikace: Zdarma/Placená
Odkaz na Google Play: Twilight
Blue Light Filter
Pomyslný trojlístek filtrů modrého světla nám uzavírá právě tato appka. Blue Light Filter uvádím z jediného důvodu – snadné ovládání s primitivním nastavením.
Vlastnosti aplikace:
- Jedním klikem lze změnit barvu filtru.
- Lze regulovat intensitu barevného filtru.
- Lze regulovat i jas displeje.
- Najdete zde plánovač automatického zapnutí/vypnutí filtru.
- Po zapnutí appky naleznete v liště rychlé ovládání.
Bohužel není česky, ale to nevadí, neboť je o opravdu primitivní aplikaci. Další pomyslné mínus je nemožnost kompletního nastavení ve verzi zdarma, ale to nijak nebrání plnohodnotnému užívání.
Otevřeně přiznávám, že aplikaci Blue Light Filter jsem instaloval kamarádům cca 2x a proto ji zde uvádím jen tak okrajově…
Naše hodnocení
- Snadné ovládání
- Časovač pro automatické zapnutí filtru
- Funguje i na „No Name“ zařízeních
- Kompletní nastavení pouze v Pro verzi
Výrobce: Siso Mobile
Verze Android: 3.0 a vyšší
Hardwarové požadavky: Nejsou
Cena aplikace: Zdarma/Placená
Odkaz na Google Play: Blue Light Filter
A ještě jedna rada k dobru
Všechny aplikace využívají tzv, PŘEKRESLOVÁNÍ. Například Twilight díky překreslení může blokovat určité funkce/operace zařízení. Já například nemohu během použití potvrdit tlačítko „Instalovat“. Pokud k tomu dochází i u Vás, tak filtr na chvilku vypněte.
Jen pro zajímavost:
Zkuste několik dní aplikace na filtrování modrého světla používat a pochlubte se výsledky. Věřte mi, že rozdíl ve kvalitě určitě poznáte.
Ještě malé upozornění – modré světlo vyzařují i PC monitory. Pokud před spaním koukáte na PC, použijte například program F.lux.
Filtrovat modré světlo v mobilu či tabletu je sice fajn, ale když koukáte na PC bez filtru, tak se výsledek nedostaví.