Jak prodloužit výdrž baterie Vašeho telefonu – rozcestník

Každý z nás, kdo si kdy koupil cokoli s pohonem na baterie není zrovna rád, když přístroj přestane fungovat a musí se buď dobít nebo baterie koupit. V případě telefonů a tabletů jde zvýšit výdrž baterie hned několika způsoby.

Nedostatek šťávy trápí většinu z nás

Mobilní telefon se za dvě desítky let změnil z ryze komunikačního prostředku na naprostou nezbytnost, která nám mimo komunikace dává spoustu informací, pomáhá s mnoha věcmi a vyjít bez něho ven (třeba jen vyvenčit pejska) si většina lidí ani neumí představit.

Ačkoliv mají dnešní aparáty v názvu slovo MOBILNÍ, tak si můžete připadat jako v době pevných linek. Ty omezovala jejich šňůra. Většinu dnešních mobilů omezuje neustále připojená nabíječka…

Kapacita Vaší baterie

Asi nejdůležitějším předpokladem dlouhé výdrže baterie Vašeho telefonu je její základní kapacita, udávaná v mAh (miliampér-hodinách). Tato hodnota říká, jak dlouho je baterie schopna dodávat energii do Vašeho telefonu a držet jej při životě. Čím je tato hodnota vyšší, tím delší dobu vydrží Váš telefon v zapnutém stavu.
Když se objevily první telefony s extrémně vysokou kapacitou baterky, trochu s podivem jsem pozoroval, že tyto modely nepatřily do stájí renomovaných značek, ale zpravidla do čínské produkce.

Protože pro mě byla kapacita asi nejdůležitějším parametrem, při koupi nového mobilu jsem zvolil v té době poměrně nerozšířenou značku THL – konkrétně model THL 5000 a mohu po dvou letech používání prohlásit, že jsem rozhodně neudělal špatně.
Další obsah článku bude vycházet z mých konkrétních zkušeností s tímto telefonem, jehož baterie měla v době koupě až obludných 5000 mAh. Jen pro ilustraci – běžná kapacita značek Samsung, Apple … se v té době pohybovala kolem 2200-3000 mAh.

Příběh ze života

Mé THLko podporuje OTG a to dovoluje nabíjet připojená zařízení. Jednou jsem se vracel s několika kolegy z Brna do Prahy. Jedna kolegyně si povzdechla, že jí její Samsung Galaxy S4 mini nevydrží cestu domů (z Prahy ji čekala ještě půlhodinová jízda vlakem). Vytáhl jsem OTG redukci, připojil její telefon ke svému a začal nabíjet… Po půl hodině měla svoji baterku z 15ti procent na osmdesáti procentech (hádám, že její baterka už nebyla v nejlepším stavu), ale má baterie klesla o pouhých 10%. Nikdy nezapomenu na její vyvalené oči a otázku „Jak je tohle ku*va možné? Vždyť si mi v podstatě nabil telefon a na tvém to není znát!“

Velkokapacitní baterie

To byla odpověď na její dotaz rofl  .

Denně mám 30 – 40 hovorů, neustále zapnuté Bluetooth s připojeným Handsfree, wifi a mobilní data nevypínám, v telefonu používám 2 SIM karty a několik aplikací mi neustále pracuje na pozadí. I tak mi telefon vydrží 2 dny. A když jsem začal používat všechny zde popsaná appky, tak mi výdrž baterie razantně stoupla!

Co vlastně Váš telefon vybíjí

Na vybíjení baterie našich mobilu má vliv několik aspektů, které si postupně popíšeme a zkusíme nalézt vhodné způsoby, jak jejich ovlivněním prodloužit život mobilu na co nejdelší dobu.
Jsou jimi především:

  1. způsob jak telefon používáte
  2. jaký software v mobilu běží
  3. aktuální využívání hardware

Jdeme šetřit baterii v telefonu

1) Nemusí startovat každá aplikace

Telefon na platformě (nejen) Android funguje v podstatě stejně jako počítač, kterým vlastně do značné míry i je.
Zapnete PC, on aktivuje Bios který rozběhne hardware, poté se spustí OS a po něm programy, které spouští po startu systému.
V mobilu to probíhá obdobně.
Problém je v tom, že každá z těchto aplikací spotřebovává energii a pokus ji chceme ušetřit, musíme autostarty zakázat.
U většiny appek, které si instalujeme do telefonu, se setkáme se snahou výrobců o automatický start. Například u Facebooku to přináší výhodu jeho rychlejšího načtení ale běh FB na pozadí (když jej nevyužíváte) odebírá zcela zbytečně energii a o zátěži RAM raději pomlčím laugh .

Prvním krokem k prodloužení výdrže Vašeho mobilu je tedy korekce aplikací spouštěných při startu telefonu.

Některá zařízení v jejich nastavení skrývají Správce automatického spouštění aplikací. V některých případech může pomoci interní Správce oprávnění, ale záleží na zařízení (možnost zakázat autostart jsem v něm viděl jen jednou).
Pokud tyto možnosti nevidíte, tak můžete zkusit nějakou appku.
Popisoval jsem zde Boot Managera (vyžaduje Xposed), ale můžete zkusit například i appku Manage Android Autostart. Všechny tyto appky (včetně jmenovaných) však vyžadují root…

2) Eliminace aplikací na pozadí

Systém Android je navržený tak, že když vyjedete z používané aplikace, systém ji v drtivé většině případů uchovává v paměti pro následující rychlejší spuštění. Snahu o rychlejší následné zapnutí sice chápu, ale baterie už tak chápavá není…
Existují 2 způsoby eliminace aplikací na pozadí:

  1. Hibernace
  2. Rychlý restart

Hibernace aplikací

Nejznámější aplikace pro hibernaci jsou Greenify a Doze (i pro snížení používaných dat). Greenify jsem tu již popisoval, takže jen ve zkratce:
Greenify zamrazí aplikace na pozadí a však dovoluje jejích probouzení pouhým kliknutím na ikonu. To je výhoda oproti dalším aplikacím, neboť když zamrazíte aplikaci třeba v Titanium Backup, tak spustit nejde (dokud ji v TB neodmrazíte). Navíc Greenify dovoluje nastavit automatické probouzení v určitém intervalu, takže dovolí appkám zjišťovat novinky (kontrola emailů, zpráv na Whatsappu a Facebook Messengeru,…).

Doze je v podstatě funkce z Androidu 6, ale díky aplikaci ji lze implementovat i do starších verzí Androidu (od verze 4.1 vyšší). Appku nepoužívám. Princip je v podstatě podobný jako u Greenify a LeanDroidu.

Po nasazení Greenify na mém *dvouletém THL 5000 = prodloužení výdrže baterie z 38 hod na 48!!!

Po dvou letech již kapacita baterie není 5000 mAh…

Simulace restartu

Velké divy RAM a tím pádem i s baterií dokáže dělat i appka Fast Reboot. Ta simuluje restart a omezuje běžící procesy.

Mnoho ploch a widgety – další způsob jak vyždímat baterku

Pokud máte v v launcheru 10 ploch a 7 z nich je zaplněno widgety, tak baterie klesá neuvěřitelně rychle. Zkuste omezit počet ploch a odstranit nepoužívané widgety. Rozdíl určitě poznáte.

3) Proč mít zapnutý různý hardware zbytečně?

Dalším, však neméně podstatným žroutem našich baterek je hardware (zařízení) telefonu jako například Bluetooth, Wifi, GPS apod. Vhodným omezením těchto modulů můžeme prodloužit životnost Vaší baterie až na několikanásobek a přitom nijak neomezit jeho využívání. Světlo v místnosti, kde nejste, také nenecháváte zapnuté.

Velmi solidním nástrojem pro úsporu energie díky vypnutí hardware je aplikace LeanDroid. Ten vypíná aktuálně nepoužívaný Hardware a to má na baterii neskutečný vliv. Dovoluje však jeho zapnutí v určitém intervalu (při vypnutém displeji) a po zapnutí displeje jej zapne okamžitě.

Výsledek nasazení aplikace LeanDroid na mém THL = prodloužení výdrže baterie z 48 hod na 79!!!

Jak může taktování procesoru ovlivnit výdrž Vaší baterie

Procesor je srdcem každého zařízení, ale také žrout baterky. Možná jste slyšeli pojem „taktování“, ale o co jde?
Jde no stavení frekvence procesoru. Čím vyšší frekvence, tím rychlejší odezva a zároveň vyšší spotřeba a naopak.
Chcete-li zvýšit výdrž baterie, tak je dobré maximální frekvenci snížit. Počítejte však s pomalejším zapínáním aplikací.
Existuje hned několik způsobů taktování v podobě aplikací a každá vyžaduje root. V Obchodě Play hledejte pod heslem SET CPU.
Já osobně doporučuji aplikaci Root Booster a mód Extrémní baterie.

O taktování jako takovém rozhodně napíši článek.

Další způsoby šetření baterie v telefonu

Jsme téměř ve finále a toto jsou jen základní triky. Většinu z nich řeší popsané aplikace, ale kdy náhodou…

Mezi největší žrouty baterie patří displej. Co se automatické regulace svitu týče, tak někdo doporučuje její vypnutí. Čidlo okolního světa potřebuje energii, ale s výraznější úsporou nepočítejte. V případě vypnutí automatické regulace svitu displeje myslete na to, že regulovat jas musíte sami. Pokud máte vypnutou automatickou regulaci jeho svitu (Nastavení – Displej – Jas), tak se snažte regulovat jeho svit na minimum – pokud je to možné. Hlavně v šeru je zbytečné svítit na plné pecky.
Vliv na výdrž v souvislosti s displejem má i tapeta. Slyšeli jste o tom, že prostá černá tapeta zvýší výdrž baterie o několik málo procent? Opravdu je to tak. Musíte však mít AMOLED displej. Živé tapety mají také vyšší nároky na baterii…

Můžete vypnout i automatickou rotaci, neboť aktivní čidlo také potřebuje energii. Úspora je sice „téměř žádná“, ale i tak zakážete pracovat dalšímu čidlu laugh.

Nepodceňujte ani REŽIM SPÁNKU (Nastavení – Displej). Optimální doba jsou 2 minuty, ale můžete nastavit i kratší prodlevu.
Na životnost baterie jako takové má také vliv způsob dobíjení. Doporučuje se udržovat baterii mezi dvaceti až devadesáti procenty. Nabíjení na 100% zkracuje její životnost. Toto je způsobené výrobní technologií. Dříve se doporučovalo nabíjet na 100% a nechat telefon vybít úplně, ale dnes tomu tak není.

Když už jsem u baterie, tak v Nastavení – Baterie nezapomeňte aktivovat REŽIM SNÍŽENÉ SPOTŘEBY.

Omezit můžete i WiFi (Nastavení – WiFi – Volby [nejspíše 3 tečky v rohu] – Pokročilé) a to vypnutím OZNAMOVÁNÍ SÍTĚ a zaškrtnutím OPTIMALIZACE WI-FI.
Ve stejném nastavením najdete položku WIFI AKTIVNÍ V REŽIMU SPÁNKU. Tato nabídka je debilně (pardon) popsaná. Když dáte NIKDY, tak se při vypnutém displeji WIFI nebude aktivovat a s internetem bude telefon komunikovat pomocí mobilních dat. Pokud však vypnete i mobilní data, tak trochu energie šetříte také. Nebudete však dostávat žádná upozornění během nepoužívání telefonu.Toto píšu jen pro zajímavost, neboť to mám mnohem lépe ošetřené LeanDroidem.

Aktualizace systému a aplikací může mít rovněž také vliv na výdrž telefonu. Obecně platí, že se vývojáři snaží upravovat náročnost aplikací a systému samotného. Ale znáte to pořekadlo o potvrzování pravidel?

Vliv na baterii má i okolní teplota. Ve vedru i v mrazu se baterie vybije mnohem rychleji.

Pro nouzové situace

V případě krajní nouze můžete zkusit odpojit paměťovou kartu (Nastavení – Úložiště – Odpojit kartu SD). Máte-li dualsim telefon, tak můžete vypnout sekundární SIM kartu (Nastavení – Správa SIM).
Opravdu poslední položka v tomto článku jsou synchronizace. Ty umí pořádně vyždímat baterku! Na úpravu intervalu synchronizací a na jejich detailní nastavení (třeba jen při nabíjení), či úplné vypnutí synchronizací doporučuji například appku AutoSync. Pokud máte GravityBox, tak můžete synchronizace vypnout jedním klikem v liště (dle nastavení).

Během vypnuté synchronizace nebudete dostávat upozornění na emaily, tak se nelekejte pardon.  Proto používejte jen v opravdu nutném případě a nezapomínejte je opět zapínat.

Máte další tipy na šetření energie v mobilech? Neváhejte se v komentářích podělit!

Sdílení

Další appky

Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Sudo
Sudo
19.5.2018 18:22

Doplním jen přepnutí režimu signálu. 4G síť žere více než 2G. Pokud chci opravdu šetřit, tak manuálně změním režim sítě. Sice to umí i Leandroid, ale jen v plné verzi a s rootem …

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Vypněte prosím blokování reklamy

Web žije z reklamy. Prosím, vypněte si adblock.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock

Centrum nastavení ochrany osobních údajů