Android slovníček pojmů

“Odborné pojmy” ve článcích… Aneb když nevíte co je to Cache, co je to Dalvik Cache a tak dále….

Android – Je operační systém telefonů a tabletů na bázi linuxu.

ADB – Složí ke komunikaci pomocí příkazového řádku (emulátor terminálu). Linuxáci znají pod názvem terminál, ve Windows jste možná viděli pod názvem “Příkazový řádek”.

Android ART – Jde o “náhradu” systému Dalvik. Dostupné od Androidu 4.4. a Android 5 již funguje pouze s ART.
Rozdíl proti Dalviku je takový, že se do sebe ART zapisuje kódy aplikací již při samotné instalaci. Výsledek je rychlejší start aplikací.

Bootloader – Prográmek, který je zodpovědný za správný start systému. V podstatě při zapnutí navede do RAM paměti systém.

Cache – Můžete se setkat s českým termínem “Mezipaměť “. Cache je místo v úložišti, které slouží jako odkládací prostor pro appky.
Měla by sloužit pro rychlejší načítání.

Dalvik – Virtuální systém běžící v Androidu. Jeho úkolem je spouští souborů ve formátu DEX. Funguje takto: Dalvik při spouštění appky nejprve načte její  kód, ten následně přeloží do zdrojového kódu a teprve poté dojde ke spuštění aplikace.

Dalvik Cache – Jde o mezipaměť  systému Dalvik, která obsahuje všechny aplikace v zařízení. A to ve formě, která umožňuje jejich rychlejší spouštění a rychlejší práci.

Kernel – Tzv. JÁDRO systému. Stará se o spolupráci s mezi SoftwareHardwarem

Odex a Deodex – Odex soubory jsou soubory aplikací. Jsou umístěny v systémové složce. Slouží k optimalizaci aplikací, převážně k rychlejšímu spouštění aplikací. Deodex je pravý opak. Aplikace bez odexu se spouštějí pomaleji. ODEX a DEODEX mají pár dalších vlastností, ale laikovi je to fuk laugh .

OverClock – Jde o taktování procesoru v zařízení s Androidem.

Predikce – toto slovo lze přeložit jako odhadování textu. Jde o předpovídají schopnost klávesnice. Klávesnice Vám nabízí vhodná slova a to vzhledem k několika parametrům. Dobrá klávesnice by měla nabízet slova podle stisknutého písmene, předchozího slova, frekvence používaných slov a podobně.

Centrum nastavení ochrany osobních údajů